2 mm smal sømfolder

Giver et præcist og professionelt resultat. Ligesøm, stinglængde 2,5–3 (Kan bruges med dekorationssøm). Sæt trykfoden på. Sy en smal søm i meget lette stoffer som f.eks. silketørklæder, batistservietter, skjortesømme, flæser og undertøj. Ligesøm, stinglængde 2. Sæt den smalle sømfolder på.

Fri fragt ved bestillinger over 499,-

Beskrivelse

2 mm smal sømfolder

2 mm smal sømfolder er en specialiseret trykfod, der gør det nemt at sy smalle og præcise sømme. Trykfoden folder stoffets kant dobbelt ind, mens du syr, så du opnår en ren og holdbar afslutning uden synlige rå kanter. Med en sømbredde på blot 2 mm får du et elegant og professionelt resultat, der især er velegnet til fine stoffer og delikate syprojekter.

Fordele ved 2 mm smal sømfolder

Med denne sømfolder kan du opnå en flot og jævn søm, uden at skulle folde stoffet manuelt undervejs. Den lille bredde giver et diskret finish, som gør den ideel til projekter, hvor detaljen skal være næsten usynlig. Resultatet er en let og smidig søm, der kombinerer æstetik med funktionalitet.

Funktioner og brugervenlighed

2 mm smal sømfolder er nem at montere og passer til mange symaskiner. Den er især velegnet til tynde stoffer som silke, chiffon, organza eller let bomuld, hvor en bred søm hurtigt ville virke tung. Trykfoden folder og styrer stoffet automatisk, så du kan koncentrere dig om syningen og opnå et præcist resultat.

Anvendelsesmuligheder

Denne smalle sømfolder er perfekt til projekter som skjorter, bluser, tørklæder, gardiner og andre tekstiler, hvor du ønsker en ren og næsten usynlig kant. Den kan også anvendes til dekorative detaljer, hvor den smalle søm understøtter et let og luftigt udtryk. Både nybegyndere og erfarne syentusiaster kan drage fordel af den, da den sikrer et pænt finish hver gang.

Med denne sømfolder kan du hurtigt og effektivt opnå stærke og holdbare sømme, der giver dit syprojekt et smukt og professionelt udseende.

Er du usikker på, om denne sømfolder passer til dine behov? Du er altid velkommen til at kontakte os hos Leif Jensen & Co. Vi er klar til at assistere og vejlede dig, så du finder den helt rigtige sømfolder.

Ligesøm, stinglængde 2,5–3 (Kan bruges med dekorationssøm). Sæt trykfoden på. Sy en smal søm i meget lette stoffer som f.eks. silketørklæder, batistservietter, skjortesømme, flæser og undertøj. Ligesøm, stinglængde 2. Sæt den smalle sømfolder på.

Yderligere information

Mærke

Tilbehør type

2 mm smal sømfolder

Kategori